Bursa Kadın Platformu: İş cinayetleri fıtrat değildir

Bursa'da işyerlerinde alınmayan önlemlerden dolayı, her geçen gün artarak iş cinayetlerine dönüşen, iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili basın açıklaması yapıldı. Bursa Kadın Platformu'ndan yapılan açıklamada, basın açıklamasını okuyan Pervin Şahin; "İş kazaları ve meslek hastalıkları kader deği, fıtrat değil, kapitalizmin iş cinayetleridir" dedi.

"30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren sözde iş sağlığı ve güvenliği kanunu yeterli olmadığı gibi 50'nin altında işçi çalıştıran işyerleri için kanunun yürürlüğe girmesi 2020'ye ertelenerek, iş cinayetine dönüşen iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla,

İşçiler yürürlükteki iş sağlığı ve güvenliği kanununun yeterli olmadığını dile getiren Şahin açıklamasını; "İşçiler öldürülmeye veya ömür boyu engelli bırakılmaya devam ediliyor. İş cinayetine dönüşen iş kazaları ile meslek hastalıklarına karşı Bursa'da faliyet gösteren Özay Tekstil işyerinde 29 Aralık 2005 çıkartılan yangında 5 kadın işçi kardeşimizi yitirdikten sonra bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası Batis üyeleri öncülüğünde başlattığımız mücaadeleyi türkiye genelinde yaygınlaştırmak için 29 Aralık 2008 den itibaren bağımsız metal işçileri sendikası bamis üyeleriyle birlikte iş yerlerinde mücadele ederek iş cinayetlerinde yitirdiğimiz işçi kardeşlerimizi unutturmayacağımızı bilsinler istiyoruz" şeklinde sürdürdü.

Sözlerine devam eden Şahin; "Ülkemizde  AKP hükümeti tarafından OHAL'e dönüştürülen ekonomik ve siyasi kriz işçilerin her geçen gün daha fazla ölmesine veya ömür boyu engelli kalmasına neden olmaktadır. OHAL sürecine ait 2017 de iş cinayetlerinde ölenlerin sayısı yaklaşık 2 bin 26 kişiyle, son 10 yılın en yüksek iş cinayetleri yılı olmuştur diyen şahin, güvencesizlerin ve yoksulların örgütleri olarak sınıf mücadelemizin bir parçası olan bu mücadelemize iş cinayetleri son bulana kadar devam edeceğiz. Son olarak iş yerlerinde önlem alınmayarak işçileri ve emekçileri öldüren kapitalizmin iş cinayetine dönüşen iş kazaları ile meslek hastalıklarına karşı yaşamın olduğu her yerde yapacağımız mücadeleye sizin gibi onurlu ve duyarlı işçi kardeşlerimizle birlikte katıldığımızda işçilerin ölmesini veya ömür boyu engelli kalmasını önleriz" diyerek noktaladı. (Bursa/EVRENSEL)