İzmir Bornova'da 3 işçinin ölümüne 6 yıl hapis cezası

3 işçinin ölümüne 6 yıl hapis cezası

Haber: Metehan UD

3 işçinin ölümü ile sonuçlanan iş cinayetinde patrona ödül gibi mahkeme kararı verildi. Mahkeme, patrona 6 yıl ceza verirken, iskeleyi kuran ve projesini onaylayanlara ise ceza vermedi.

İzmir'in Bornova ilçesinde 13 Ekim 2016'da yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren 3 işçi ile açılan ilgili ceza davasının bugün 11. duruşması görüldü. İzmir Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada bugün karar çıktı. Şirket sahibi Serdar Özkan ile iskele şirketinin sahibi Şahin Karakuş ve iskeleyi kuran Edip Şahin asli kusurlu olarak taksirle birden fazla kişinin ölününe neden olmakla yargılanıyordu.

Duruşmaya işçilerin aileleri ve avukatları ile sanık avukatları katıldı. Duruşmada savcının mütelası okunurken avukatlar son beyanlarını yaptı. Ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme iskele şirketi sahibi Şahin Karakuş ile iskeleyi kuran Edip Şahin hakkında beraat kararı verdi. Heyetin beraat gerekçesinin kararı ise bilirkişi raporlarında iskelenin CE standartlarına uygun olduğunun ifade ediliyor olması.

Heyet, şirket sahibi Serdar Özkan hakkında ise 6 yıl ceza verdi. Kararda, sanık Serdar Özkan'In iskele ile ilgili gerekli uyarıları dikkate almadığı belirtilerek "Yine sanık Şahin Karakuş'un, maktul Ercan Özkaya isimli işçinin bu iskelede işçi çalışılmaması yönündeki ikazları dinlemediği, gerekli iş güvenliği sağlamadan işçi çalıştırdığı bu suretle kazada meydana gelmesinde asli kusurlu olduğu ve sanığa atılı suçun sabit olduğu anlaşıldığından" denildi. Mahkeme cezada indirim yoluna gitmedi. Şirket sahibi Serdar Özkan dava boyunca altı yıl tutuklu kaldı. Serdar Özkan, 2 buçuk yıl ceza yattıktan sonra serbest kalacak.

NE OLMUŞTU?
Yeşilova semti 6213 Sokak 11 numaradaki apartmanın dış cephe onarımı ve boyasını yapan 3 işçiyi taşıyan demir iskele ağırla dayanamayıp çökmüş ve iskele üzerinde emniyet kemerleri takılı olmadan çalışan Ercan Özkaya, Zihni Bayburt ve Arif Gül hayatını kaybetmişti. Üzerindeki ağırlığı kaldıramayan yamuk iskelenin bağlı bölümü kırılmış ve halatı kopmuştu. Elektrikli iskelenin aşırı yük algılama sistemi de bulunmuyordu. Ölen işçilerin çalışma arkadaşları iskelenin düzeltilmesi için uyardıkları ancak dikkate alınmadığını dile getirmişti.

Bilirkişi raporunda şirket sahibi S.Ö'nün işyerinde iş disiplini ve iş organizasyonunu sağlamadı, yapılan işi çalışanın kendi inisiyatifine bıraktı, elektrikli asma kilitle gerekli iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini aldırmadı, düşme sıralarında devreye girecek olan emniyet kemerlerinin işçilere takılmasını sağlamadı, çok tehlikeli iş sınıfında eğitimsiz ve belgesiz işçi çalıştırdıŞ.K.'nin ayrıca iskele iniş ve çıkış yolundaki engelleri kaldırmadığı, iskele sabitleme noktalarını en uygun koşullara uygun olmadan kiraladığı saptandı. Bilirkişi, olayda hayatını kaybeden üç işçinin de kusurlarının bulunmadığını belirledi.