İş cinayeti davasında ödül gibi ceza!

Kayseri’nin Tomarza ilçesinde Ergün Madenciliğe ait krom madeninde 19 Ağustos 2018’de göçük meydana gelmişti. Bülent Kılıç isimli işçi yaşamını yitirmiş, Volkan Bozkurt adlı işçi ise göçükten yaralı kurtulmuştu.

Yaşanan iş cinayetiyle ilgili dava açılmıştı. Dava sürecinde iş cinayetinin sorumluları tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi verdiği kararla sermayeyi korumak için mesai yapan düzen yargısı gerçeğine ışık tuttu. Yargılanan dört kişiye 1 yıl, 10 ay hapis cezası verildi. Hükmün açıklaması ise geri bırakıldı. İki kişi de berat etti.

İş cinayetinin ardından 100’e yakın işçinin çalıştığı maden ocağı denetlenmiş, maden ocağının çalıştırılamayacağına dair rapor tutulmuştu. Buna rağmen maden hala açık ve işçiler işçi sağlığı ve güvenliğinden mahrum bir şekilde çalışıyorlar.

Maden ocağında çalışan işçiler her an ölümle yüz yüzeler. Zira, çalışmanın yapıldığı ocağa sık sık kayalar düşüyor. Buna rağmen işçileri korumak için hiç bir önlem alınmıyor. İşçiler yaşamlarını sürdürmek, evine ekmek götürmek için madende çalışmak zorunda kalıyorlar.

Kızıl Bayrak / Kayseri