Nadira’nın avukatı: Maktulün rahminde sadece erkeklerde olan prostat spesifik antijen bulgusu var

AKP milletvekili Şirin Ünal’ın evinde ölü bulunan Nadira Kadirova’nın avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan, Kadirova davasında olayın boyutunu değiştirebilecek nitelikteki delillerin araştırılmadığını ifade etti.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Doğan savcılık kararının çelişkiler içerdiğini belirterek şunları kaydetti:

Maktulün rahminde prostat spesifik antijen (PSA) bulgusu mevcuttur. PSA sadece erkeklerde bulunan bir materyal. Bu veride yapılacak DNA tespiti ölüm olayının boyutunu değiştirebilecek kadar önemlidir.

“DNA’yı silmiş olabilirler”
Adli tıp raporunda rahimde mesane yıkama sıvısından bahsedildiğini ifade eden Doğan, “Adli tıp uzmanları böyle bir bulgunun rahimde yabancı DNA izlerini silmek amacıyla kullanılmış olabileceği kuşkusunu dile getirmektedir” dedi. Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

Polis kriminal incelemesinde silahta Nadira veya başka birine ait svap tespit edilemediği ancak bu izlerin sonradan yok edilmiş olabileceği koyu cümlelerle ifade ediliyor. Buna karşılık kovuşturmaya yer yok kararında “Olayda kullanılan silahtan alınan swap inceleme sonucu geliştirilen DNA’nın ölenin DNA profili ile uyumlu olduğu…” bilgisine yer verilmiştir. Bu bilgi kriminal raporda yer almamaktadır.

“Kapının fotoğrafı yok”
Kadirova’nın kilitlediği kapının kırıldığı iddiasını doğrulayıcı yönde dosyada herhangi bir fotoğrafın yer almadığını ifade eden Doğan, “İntihar notunun maktule ait olduğuna ilişkin ciddi bir yazı incelemesinin de yapılmadığı izlenimi mevcuttur” ifadelerini kullandı.

Doğan, Şirin Ünal’a ilişkin de şunları söyledi:

Daha da önemlisi Şirin Ünal’ın o gün bir uçak seyahati yaptığına ilişkin belge dosyada yer almamaktadır. Oysa ciddi bir delil araştırması yapılmış olsaydı olay günü Şirin Ünal ve kızı arasında yapılan telefon görüşmelerinin HTS kayıtlarına da yer verilmesi gerekirdi. Böylece Şirin Ünal’ın telefonda konuşurken nerede bulunduğu kamuoyu vicdanını tatmin edecek şekilde tespit edilmeliydi.

“Dosyada çelişkili saatler”
Ölüm saatine yönelik çelişkilere de dikkat çeken Doğan “Dosyada, savcılık anlatımında 21.30’da Yaşamkent Mahallesi Polis Merkezi’ne ölüm olayının ihbar edildiği bilgisi verilmekte. Buna karşılık dosyada ölüm saati 21.52 olarak verilmiştir. Buna rağmen adli tıp raporunda ölümün 36 saat öncesine kadar uzatılması ciddi bir çelişkidir” dedi.

Şirin Ünal ile Kadirova’nın kardeşi Muhammedali arasında geçen telefon görüşmesi sırasında silah olayının sürmekte olduğuna dikkat çeken Doğan şunları kaydetti:

Olay akşamı saat 20.00’de Şirin Ünal’ın, Kadirova’nın kardeşi Muhammedali’yi aradığı ve telefon görüşmesi sırasında silah olayının cereyan etmekte olduğu anlaşılmaktadır. Dosyadaki bilgilerden Muhammedali’nin derhal olay yerine taksiyle gittiği, 20.30’da olay mahaline vardığında Nadira’nın hastaneye kaldırıldığının oradakilerce söylendiği yönünde dosyada bilgi bulunmaktadır. 112’nin aranma saati olarak saat 20.50 görünmektedir. Dosyada yer alan olayın resmi makamlara bildirilmesine ilişkin saatler çelişkili görünmektedir.

Sendika.Org