15 yaşındaki çocuk işçiye palangalı işkence yapan işyeri sahipleri tahliye edildi

Konya'da, 15 yaşındaki çocuk işçi E.A.Y’yi, palangaya bağlayıp, tavana astığı iddiasıyla 'çocuğa eziyet' suçundan tutuklanan işyeri sahibi Murat C. ve ağabeyi Mehmet C, adli kontrol kararıyla tahliye edildi.

Merkez Karatay ilçesinde H.H.Y. ile kardeşi E.A.Y, geçen yıl eylül ayında araç yedek parça satışı yapan Murat C. ve ağabeyi Mehmet C’ye ait işyerinde çırak olarak işe başladı. Yaklaşık 20 gün sonra E.A.Y, işyeri sahibi Murat C. tarafından vida alması için malzemeciye gönderildi. Alacağı vidanın numarasını unutan E.A.Y, yolda ağabeyi H.H.Y.'yi telefonla arayıp, sordu. E.A.Y. vidayı alıp, işyerine döndü.

İşyeri sahibi Murat C, iddiaya göre vidanın numarasını unuttuğu için E.A.Y.'yi palangaya bağlayıp, tavana astı. İki kardeş, korktukları için durumu ailelerine anlatmadı. E.A.Y. ise olayın ardından işyerine gitmedi.

Ağabey H.H.Y. de 5 Aralık günü, iddiaya göre bir malzemeyi hatalı büktüğü gerekçesiyle Murat C. tarafından dövüldü. Gözü moraran ve yüzünde şişlik oluşan H.H.Y, hastaneye gidip rapor aldı. Ardından polise gidip Murat C. hakkında şikayette bulundu. Şikayet üzerine Murat C. hakkında 'kasten yaralama' suçundan soruşturma başlatıldı. E.A.Y. de Murat C. tarafından gördüğü saldırıyı ailesine anlattı. Aile, avukatları aracılığıyla, işkence anına ait fotoğrafları da delil olarak sunarak Murat C. ve o anda orada bulunan Mehmet C. hakkında suç duyurusunda bulundu.

Gözaltına alınan Murat C. ve kardeşi Mehmet C., kardeşlerin kendilerine iftira attığını söyledi. İki kardeş çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Cumhuriyet Savcılığı'nın itirazı üzerine Murat C. ve Mehmet C. yeniden gözaltına alındı. İki kardeş, 2 Ocak'ta sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece 'çocuğa eziyet' suçundan tutuklandı.

TAHLİYE EDİLDİLER
Murat C. ve Mehmet C.'nin avukatları, müvekkillerinin tutuksuz yargılanmaları için başvurdu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, iki kardeşin tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol kararıyla tahliye edilmelerine karar verdi. (Konya/DHA)

Evrensel