Emekli aylığı eriyor: Dört milyon emekli asgari ücret bile alamıyor!

Emekli aylığı iki yılda asgari ücretin altında kaldı. 2018 yılında emeklilerin yüzde 11.9’unun emekli aylığı asgari ücretin altındayken bu oran 2020 yılında yüzde 49.3’e çıktı. Verilere göre emeklilerin yarısı (4 milyon 179 bin 840 emekli) asgari ücretin altında emekli aylığı ile yaşama tutunmaya çalışıyor. 4 milyon 296 bin 948 emekli ise asgari ücretin üstünde aylık alıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının son verilerine göre yüzde emeklilerin 49.31’i asgari ücretin altında emekli aylığı alıyor. Bakanlığın verilerine göre 4 milyon 179 bin 840 emekli asgari ücretin altında bir aylığa sahip. 4/a statüsünden emekli olan vatandaşların yüzde 50.8’i, 4/b statüsünden emekli olan vatandaşların yüzde 89.5’i ve 4/c statüsünden emekli olan vatandaşlarımızın ise yüzde 0.7’si asgari ücretin altında bir gelir elde ediyor. Rakamların daha korkutucu olan boyutu ise 2018 yılı sonunda emeklilerin yalnızca yüzde 11.96’sının asgari ücretin altında bir maaş ile geçinirken bu yıl bu rakamın 4 kattan fazla artmış olması.

CHP’Lİ ÖZEL’DEN TEPKİ: AÇLIĞA VE YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLDİLER
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına dikkat çekerek, “Tayyip Erdoğan, cumartesi günü yaptığı açıklamada, ‘Mayıs ayında küresel ölçekte en hızlı toparlanan ilk 3 ülkeden birisi olduk. Bu performansla Amerika, Çin, Almanya, Güney Kore ve Rusya gibi ülkeleri de geride bıraktık. Sahadan birebir aldığımız bilgiler de ekonomideki canlanmayı güçlü bir şekilde teyit ediyor’ ifadesini kullanarak bazı rakamlar açıkladı. Emeklilerimize reva görülen ekonomik gerçeklik dikkate alındığında açıklanan rakamların aldatmacadan ve göz boyamadan ibaret olduğu anlaşılmaktadır. İşsizliğin giderek arttığı, tüm çalışan kesimlerin ve emeklilerin giderek hayatlarını idame ettirmede zorlandıkları bir dönemi yaşıyoruz. Çalışma Bakanlığı’nın son verileri durumun vahametini ortaya koymaktadır. Buna göre emeklilerimizin neredeyse yarısına denk gelen 4 milyon 179 bin 840 emeklimiz, asgari ücretin altında bir maaş almaktadır. Emeklilerimiz iktidar partisi eliyle açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmişlerdir” değerlendirmesinde bulundu.

Evrensel