Yılın ilk sekiz ayında en az 1306, Ağustos ayında ise en az 208 işçi hayatını kaybetti

Yılın ilk sekiz ayında en az 1306, Ağustos ayında ise en az 208 işçi hayatını kaybetti


Bir eski Acem şairi :
«Ölüm âdildir» - diyor,-
«aynı haşmetle vurur şahı fakiri.»
Hâşim,
neden şaşıyorsunuz?
Hiç duymadınız mıydı kardeşim,
herhangi bir şahın bir gemi ambarında
bir kömür küfesiyle öldüğünü?...
...
Biliyorum,
ölümün âdil olması için
hayatın âdil olması lâzım, diyorsunuz...
(Ölüme Dair, Nazım Hikmet)

Koronavirüs salgınının ilk zamanlarında “virüs zengin, fakir ayırt etmiyor” deniyordu. Ancak görüldü ki salgın sonucu yüzlerce işçi hayatını kaybetti, binlerce işçi hastalandı. İşçilerin ailelerini ve emeklileri de ekleyince bugüne kadar salgından ölenlerin büyük bir çoğunluğunun işçi sınıfı olduğu gerçeği tüm çıplaklığı ile ortadadır.

• Salgın sonucu ölenlerin kimlik bilgilerine ulaşamıyoruz. Ulaşabildiklerimiz çok sınırlı sayıda ve yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları-aileleri ve tabip odaları kaynaklı. Şu ana kadar tespit edebildiğimiz kadarıyla ‘EN AZ 224 işçi’ çalışırken Covid-19 hastalığına yakalanarak hayatını kaybetti.

(Resmi olarak 6472 ölüm açıklandı ve bu ölümlerin yaklaşık yüzde 10’una dair bilgimiz bulunuyor. 224 işçi ölümü de bu bilgi ışığında tespit edebildiklerimiz. Gerek bilgimiz olmayan resmi yüzde 90 ölüm gerek salgın sonucu ölen ama kayıtlara salgın olarak kaydedilmeyenleri de düşündüğümüzde salgının ortaya çıkardığı işçikırımının boyutlarını daha iyi anlayabiliriz. Bu duruma bir de işçi ailelerini ve emeklileri eklemeliyiz.)

• Fabrikalarda, şantiyelerde, işyerlerinde, tarlalarda... salgına karşı önlem alınmamaktadır. DİSK’in açıklamasına göre faal işçilerin salgına yakalanma oranı 3,2 kat fazladır. Sadece Vestel’de 7 işçi Covid-19 sonucu hayatını kaybetmiş, 1000 işçi ise hastalanmıştır. Diğer yandan ilk başta şantiyelerde başlayan ‘kapalı devre çalışma sistemi’ Dardanel’de resmi olarak somutlanmıştır. Amaç ne olursa olsun çarkların dönmesidir.

• Bu gerçeklere rağmen Covid-19, SGK Genelgesi ile iş kazası/meslek hastalığı olarak tanınmadı. İşçiler ve aileleri devlet tarafından da korunmasız bırakıldı.

• Salgın döneminde işçi sınıfına karşı işlenen suçlar arttı: Salgına karşı alınmayan önlemler, işsizlik, açlık ve artan iş cinayetleri... Emek hareketinin ana gövdesi de bu süreçte ‘bekle ve gör’ ve ‘kendini koruma’ politikaları benimsedi. Hatta milli-yerli ekonomiye zarar vermemek için Covid-19’u salt salgın olarak değerlendirme, iş kazası olarak görmeme gibi uçlara savrulan sendikal odaklar dahi bulunmaktadır.

Salgın koşulları önümüzdeki dönem daha da ağırlaşarak devam edecektir. Bizler; ‘İş Cinayetlerine, İşsizliğe, Açlığa, Güvencesiz Çalıştırılmaya ve Salgına Karşı: Direniş ve Dayanışma Yaşatır’ şiarını yükselterek meydana gelen işçikırımı’na dur demeliyiz.

Emeğin korunması yaşamın savunulmasıdır...

Ağustos’ta 208 iş cinayeti...
Yüzde 69’unu ulusal basından; yüzde 31’ini ise yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla Ağustos ayında en az 208 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi...

 

• İş cinayetlerinin aylara göre dağılımına baktığımızda Ocak ayında en az 114 işçi, Şubat ayında en az 133 işçi, Mart ayında en az 113 işçi, Nisan ayında en az 221 işçi, Mayıs ayında en az 165 işçi, Haziran ayında en az 188 işçi, Temmuz ayında en az 164 işçi ve Ağustos ayında ise en az 208 işçi hayatını kaybetti. 2020 yılının ilk sekiz ayında iş cinayetlerinde en az 1306 işçi arkadaşımızı kaybettik...

• 208 emekçinin 172’si ücretli (işçi ve memur), 36’sı kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor...

• Ölenlerin 16’sı kadın işçi, 192’si erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, kimya, tekstil, ticaret, metal, sağlık ve genel işler işkollarında gerçekleşti...

• Yedi çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım ve metal işkollarında gerçekleşti…

• 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 61 emekçi bulunuyor: Çiftçiler ve esnaflar ile tarım, tekstil, ticaret, büro, inşaat, taşımacılık, tersane, sağlık ve belediye işçileri...

• 12 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi: 9’u Suriyeli, 1’i Afganistanlı, 1’i Nepalli ve 1’i Özbekistanlı...

• Ölen işçilerin 3’ü sendikalı. Sendikalı işçiler eğitim, yol ve güvenlik işkollarında çalışıyordu...

 

• Ölümler en çok tarım, inşaat, ticaret/büro, sağlık, taşımacılık, metal, belediye/genel işler ve tekstil işkollarında meydana geldi.

 

• En fazla ölüm nedenleri sırasıyla Covid-19, trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme, elektrik çarpması, kalp krizi, zehirlenme/boğulma ve şiddet.

İş cinayetlerinin şehirlere göre dağılımı
13 ölüm Manisa’da; 11’er ölüm Samsun ve Şanlıurfa’da; 10’ar ölüm Ankara ve İstanbul’da; 9 ölüm Diyarbakır’da; 8’er ölüm Adana ve Antalya’da; 7 ölüm Gaziantep’te; 6 ölüm Bursa’da; 5’er ölüm Erzurum, Denizli, Hatay, İzmir, Ordu ve Tokat’ta; 4’er ölüm Ağrı, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya ve Tekirdağ’da; 3’er ölüm Eskişehir, Mersin, Muğla, Sakarya’da; 2’şer ölüm Aksaray, Artvin, Aydın, Bingöl, Edirne, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Karabük, Malatya, Mardin, Şırnak, Trabzon ve Van’da; 1’er ölüm Bayburt, Bilecik, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Isparta, Karaman, Kars, Kastamonu, Nevşehir, Sinop, Sivas, Tunceli, Uşak, Yalova, Yozgat, Zonguldak, Arnavutluk, Azerbaycan ve Sırbistan’da yaşandı…

2020/ Ağustos ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden 208 işçiyi saygıyla anıyoruz…
Veli Aytan, Metin Yılmaz, Nihat Birol, Kenan Çetin, Turgut Çetin, Bekir Kütük, Özgür Gezer, Mustafa Aljayy, Nail Bayır, Dilek Akbulut, Mehmet Akif Başyürege, Emirhan Kezer, Ayşin Güler, Ferhat Erol, Köksal Kaya, Özlem Gürbüz, Fatma Demir, Seda Yıldız, Erol Erat, Muhittin Çetinkaya, Hamit Yılmaz, Serkan Yıldırım, Adem Marangoz, Bülent Boğaç, Cesur Ağaoğlu, Tuğrul Göle, Haldun Boysan, Abdullah Bilgiç, Hamza Gürbüz, Osman Çilenti, Mehmet Darıca, Zekiye Alkan Sungur, Aziz Özkan, İsmail Büker, Muhammet Köse, Kemal Akar, İsmail Alp, Mustafa Şahin, Enver Altun, Mustafa Sütlü, Gaye Tunca, Abdülkadir Yağız, Mevlüt Geray, Serkan Geray, Mehmet Kaya, Yusuf Kaya, Mehmet Demiralay, Mustafa Tunayalı, Murat Şit, Mehmet Özenç, Murat Açıkgöz, Mustafa Çalışkan, Yılmaz Kocatürk, Burak Çavdar, Çetin Tomruk, Nusret Tiryakioğlu, Osman Aslan, Zuhal Boz, Hüseyin Bayramoğlu, Ali Akkar, Bahattin Acar, Ali Sivriler, Şaban Karaca, Sami Samet Satır, Abdurrahim Cuma, Ömer Tatlıkalp, Özkan Özkocaoğlu, Mehmet Demir, Birol Üneşi, İbrahim Aksoy, Ebubekir Kılıç, Emre Metin, Miraç Büyüktaş, Tahir Çağlayan, Hamza Vezir, Ferhat Tankut, Ahmet Damatoğlu, Mahmut Mişo, Hayati Ak, Kenan Ak, Mehmet Akbulut, Metin Akçal, Davut Yıldırım, Mahmut Muhammed, Ali Alemu, Ethem Eşrefoğlu, İhsan Arslan, Semih Kaçmaz, Erdal Sakıç, Aziz Ray, Yasin Çelik, Yusuf Uslu, Serkan Arpuş, Semih Serin, Ali Seven, Mehmet Nur Akar, Mustafa Ölmez, İsa Yüksel, İsmail İlhan, Rıfat Aydoğdu, Recai Ihlamur, Yaşar Sarıoğlu, Maksut Çakır, Arif Saygın, Haci Ruyal, Özer Kara, Suat Sayer, Yakup Solak, Yakup Kurt, Mustafa Eker, Temel Karakullukçu, Mustafa Gök, Hüseyin Çınar, Ramazan Cöndek, Doğan Duygulu, Ali Yaşar Sarali, Sedat Tosun, Cemalettin Kıt, Cahit Aktaş, Musa Gezer, Muhannad Mushavah, Mehdi Tasouji, Nevruz Erez, Kerim Koçoğlu, Şenay Şahin, Hasan Aslan, Turgut Erkutlu, Ömer Refik Çaylan, Murat Yumruk, Burçin Serinöz, Engin Ünaldı, Ahmet Aydın Şener, Hasan Ercan, Rıdvan Dolan, Murat Kaymak, Lütfü Polat, Abdülhalik Gündüz, Abdurrahman Demir, Turan Erdoğan, Mustafa Özlü, Halil Yücel Kutun, Erol Tepe, Enes Kösen, Faik Biçer, Tolga Paylar, Uğur Pehlivan, Adem Keskin, Yavuz Polat, Mahmut Karahan, Monna Rai, Yakup Akay, Halit Oflaz, Hüseyin Türker, Muayyıd El Mılhım, Mehmet Çoban, Mehmet Dağ, Ayhan Kazak, Serdar Tuban, Bedel Uğurlu, Recep Çivici, Mehmet Manav, Hayri Denk, Cengin Uçar, Mükremin Tangıç, Agit Kara, Murat Arslan, Muhammet Karagöz, Uğur Avaz, Mehmet Kara, Orhan Akbıyık, Ufuk Aksu, Zöhre Sağ, Nilgün Gülal, Ajda Tan, Selim Gök, Ahmet Yeşilkula, Şemsettin T., Doğan Yılmaz, Remzi Önder, Haydar Karataş, İsmail Uysal, Bekir D., Alper Arslan, Halil Kaya, Mustafa Çakır, Hamit Çiftdemir, Ahmet A., Halis Ruhi Parmaksız, Halil İbrahim Coşkun, Mehmet Zencirci, İlyas Pistil, Celal Bahadır, İbrahim Küçük, Sündüs Tokgöz, Mehmet Çoban, Mehmet Yiğit, Bekir Yaman, Durmuş Eryılmaz, Haluk Karahan, Sefa Karahan, Havva Karahan, Ömer Karahan, İbrahim K. ve ismini öğrenemediğimiz 5 işçi...

İletişim
http://www.isigmeclisi.org/
https://twitter.com/isigmeclisi
https://www.facebook.com/isigmeclisi/
isigmeclisi@gmail.com
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

İlgili Haberler

https://www.5ocakgazetesi.com/bir-ayda-208-isci-hayatini-kaybetti-25323

https://www.a3haber.com/2020/09/04/isig-meclisi-raporu-agustosta-en-az-208-isci-is-cinayetlerinde-yasamini-yitirdi/

http://www.aksamhaberleri.com.tr/genel/is-cinayetlerinde-agustos-raporu-h14980.html

https://gazete.alinteri1.org/isig-8-ayda-bin-306-agustosta-208-isci-hayatini-kaybetti

http://www.anhaberajansi.com.tr/turkiye-de-ilk-sekiz-ayda-en-az-1306-isci-oldu/5095/

http://www.ankahaber.com.tr/politika/chpli-sevkin-is-cinayetlerine-karsi-gerekli-yasal-duzenlemeler-h62971.html

https://artigercek.com/haberler/isig-meclisi-isciler-ve-aileleri-devlet-tarafindan-da-korunmasiz-birakildi

http://artisiirt.com/agustosta-208-isci-hayatini-kaybetti-43537.html

https://www.aydinlik.com.tr/haber/agustos-ayinda-208-olumlu-is-kazasi-217523

https://www.baskentgazete.com.tr/ekonomi/agustos-ayinda-en-az-208-isci-yasamini-yitirdi/haber-31209

http://bianet.org/bianet/yasam/230303-isig-2020-nin-ilk-sekiz-ayinda-en-az-1306-isci-oldu

https://www.birgun.net/haber/isig-agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti-314437

http://www.bursamuhalif.com/isig-agustos-ayinda-en-az-208-isci-can-verdi/

https://www.cayyolu.com.tr/koronavirusten-bir-ayda-224-isci-oldu/266447/

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/salgin-isci-kirimi-yaratti-1763455

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/isig-meclisi-agustosta-en-az-208-isci-yasamini-yitirdi-1763543

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/koronavirusten-224-isci-oldu-1763562

http://www.diken.com.tr/yilin-ilk-sekiz-ayinda-en-az-1306-agustosta-ise-en-az-208-is-cinayeti/

http://direnisteyiz28.org/isig-meclisi-agustosta-208-isci-hayatini-kaybetti/

https://dogruhaber.com.tr/haber/689898-isig-agustosta-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti/

https://www.dogrusu.com/isig-meclisi-agustosta-en-az-208-isci-yasamini-yitirdi

https://dokuz8haber.net/emekdunyasi/iscinayetleri/agustosta-en-az-208-isci-is-cinayetlerinde-hayatini-kaybetti/

https://www.dokuzeylul.com/guncel/agustos-ayinda-en-az-208-isci-can-verdi-h171463.html

http://www.egeninsesi.com/haber/295458-isig-agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti

https://enpolitik.com/haber/323845/isig-verilerine-gore-agustosta-208-isci-hayatini-kaybetti.html

http://etha15.com/haberdetay/isig-agustosta-208-son-8-ayda-1306-isci-yasamini-yitirdi-124286

https://www.evrensel.net/haber/413241/isig-agustos-ayinda-en-az-208-isci-can-verdi

https://www.gazetedamga.com.tr/gundem/agustosta-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti-basi-yeni-tip-koronavirus-h44089.html

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2020/09/04/isig-agustosta-en-az-208-isci-oldu/

https://www.gazeteekspres.com/haber/is-cinayetlerinin-sonu-gelmiyor-89177

https://gazetekarinca.com/2020/09/is-cinayetleri-raporu-agustosta-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti/

https://gazetemanifesto.com/2020/isig-meclisi-agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti-382267/

https://www.gazetepatika11.com/isig-meclisi-isci-sinifina-karsi-islenen-suclar-artti-69762.html

https://www.gazeteruzgarli.com/isig-meclisi-agustos-ayinda-208-emekcinin-yuzde-26si-koronavirus-nedeniyle-hayatini-kaybetti/

https://www.gunboyugazetesi.com.tr/salgin-iscileri-canindan-etti-60807h.htm

http://www.haberdurus.com/haber/isig_agustosta_en_az_208_isci_hayatini_kaybetti-50770.html

https://www.haberiburada.com/agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti/

https://ibrala.com/agustosta-turkiyede-208-karamanda-1-isci-oldu.html

https://ilerihaber.org/icerik/agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti-117005.html

https://www.izgazete.net/genel/isig-agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti-h52163.html

https://www.istanbulgercegi.com/agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti_226006.html

https://jurnaltr.com/agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti/

http://kanalb.com.tr/haber.php?HaberNo=137211

https://www.karar.com/isig-agustosta-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti-1583765

https://kizilbayrak45.net/ana-sayfa/haber/sinif/agustos-ayi-is-cinayetleri-en-az-208-isci-yasamini-yitirdi

http://www.krttv.com.tr/gundem/isig-agustos-ayinda-en-az-208-isci-can-verdi-h45886.html

https://www.kuzeyegehaber.com/2020/09/05/isig-koronavirusten-agustos-ayinda-224-isci-oldu/

https://www.manisakulishaber.com/genel/en-cok-isci-olumu-yasanan-sehir-manisa-h79060.html

https://medyascope.tv/2020/09/04/isig-meclisi-agustos-ayinda-208-isci-yasamini-yitirdi/

http://www.medyayazar.com/emek/agustosta-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti-h6197.html

https://meydan.org/2020/09/04/agustos-ayi-is-cinayetlerinde-covid-19-belirginlesti/

http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/108507

http://mucadelebirligi10.net/index.php/emek-sendika/5313-agustos-ayinda-208-is-cinayeti

https://nupel.net/isig-2020-yilinin-ilk-sekiz-ayinda-is-cinayetlerinde-en-az-1306-isci-oldu-108161h.html

https://ozgurdenizli.com/isig-meclisi-isciler-ve-aileleri-korunmasiz-birakildi/

https://penceretv.com/guncel/isig-agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti-9292h

https://www.pirha.net/isig-agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti-232812.html/04/09/2020/

https://www.politikyol.com/agustosta-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti/

https://sendika63.org/2020/09/isig-sozcusu-murat-cakir-sadece-koronavirus-nedenli-ayda-bir-ya-da-birden-fazla-soma-oluyor-595685/

https://siyasihaber4.org/agustos-ayi-is-cinayetleri-raporu-yayinlandi-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti

https://sol.org.tr/haber/isig-meclisi-agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti-covid-19-olumleri-birinci-sirada

https://www.sondakika-haberleri.net/son-dakika-isig-agustos-ayinda-en-az-208-isci-can-verdi-sondakika-haberleri-net/16571/

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/isciyi-olduren-virus-6023816/

https://t24.com.tr/haber/isig-agustos-ayinda-en-az-208-isci-is-cinayetlerinde-hayatini-kaybetti,901119

https://t54.com.tr/haber/5177395/sakaryada-gecen-ay-kac-isci-vefat-etti

http://www.tekgida.org.tr/Oku/18499/Covid19-Isci-Kirimi-Yaratti

https://theworldnews.net/tr-news/isig-meclisi-agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti-covid-19-olumleri-birinci-sirada

http://tumtis.org/v2/2020/0905/covid-19-salgini-isci-kirimi-yaratti/

https://uidder.org/yilin_ilk_8_ayinda_en_az_1306_isci_hayatini_kaybetti.htm

https://ulak.news/haber_agustosta-en-az-208-isci-is-cina_dokuz8_74146.html

https://umutgazetesi17.org/arsivler/36846

http://www.yenidemokrasi7.net/isig-agustosta-208-son-8-ayda-1306-isci-yasamini-yitirdi.html

https://yenidunya.org/haber/17932/agustos-ayinda-en-az-208-isci-hayatini-kaybetti

https://yenisoluk.com/sadece-rakam-degil-bir-ayda-208-isci-hayatini-kaybetti

http://yeniyasamgazetesi1.com/isig-verilerine-gore-agustosta-208-isci-hayatini-kaybetti/

https://yesilgazete.org/blog/2020/09/04/isig-agustos-ayinda-en-az-208-isci-is-cinayetlerinde-yasamini-yitirdi/