"HER AY İÇİN İŞ CİNAYETİ RAPORU HAZIRLIYORUZ"

İstanbul İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi'nin çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Çalı, meclisin meslek örgütleri, sendikalar ve akedemisyenlerden oluştuğunu söyledi. Çalı meclisin aylık düzenli toplantılarının olduğunu belirterek, bu toplantıların sonucunda iş cinayetleri raporları hazırladıklarını söyledi. Meclis'in iş cinayetleri ile ilgili yapılan araştırmalara da değinen Çalı, araştırmalar sonucu hazırlanan raporların verilerinin dayandığı kaynakların yetersiz olduğunu söyleyerek, bu tarz çalışmalara daha fazla önem verilmesi gerektiğini vurguladı. 

"27 OCAK MİTİNGİ BİRİKMİŞ BİR TEPKİDİR"

27 Ocak'ta gerçekleştirilen ve bugüne kadar iş cinayetlerine ve taşerona karşı düzenlenen en kitlesel eylem olan 'Emeğe Saygı' mitingini de değerlendiren Çalı, yapılan mitingi birikmiş bir tepki olarak yorumladı. Zonguldak'ta özeleştirme ve taşeronlaştırmanın artmasının ölümlere yol açtığını belirten Çalı, geçtiğimiz ay yaşanan Kozlu maden facisının, Karadon'da yaşanan iş cinayetiyle aynı nedenden kaynaklandığını söyledi.

"TEPKİLER BİLİRKİŞİNİN RAPORUNU DEĞİŞTİRDİ"

Çalı, Karadon'da yaşanan iş cinayetiyle ilgili açılanan son rapora da değindi. Karadon'la ilgili hazırlanan eski raporların işçi suçlar şekilde hazırlandığını vurgulayarak, "Bilirkişinin son hazırladığı rapor aslında örgütlü toplumun ortaya çıkarığı tepki sonucundadır. Bu raporda TTK ve taşeron şirket suçlu gösteriliyor. Umarım rapor bu davanın sonucunu işçilerden yana sonuçlandırır" dedi.

"İŞ CİNAYETLERİN TEK SORUMLUSU PATRONLAR DEĞİL ÖNLEM ALMAYAN BAKANLIK"

Antep'de yaşanan patlamalarla gibi olaylarda yetkiler tarafından yapılan açıklamaların değişmediğini söyleyen Çalı, patlama sonrası Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in yaptığı açıklamaları "Bakanın yaptığı açıklama, biz önlem almadık, o yüzden bu patlama gerçekleşti anlamına gelir. Çünkü bakan fabrikanın sabıkalı olduğunu söylüyor ama bunu dahil bir önlem almadıkları için bu patlama yaşandı." şeklinde değerlendirdi. Çalı sabıkalı olanın sadece şirket olmadığını söyleyerek, Çalışma Bakanlığı ve diğer resmi kurumlarında bu olaylarda sorumluğu olduğunu belirtti. 

"OCAK AYINDA 68 İŞÇİ ÖLDÜ"

İstanbul İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi'nin Ocak ayı raporuna dikkat çeken Çalı, " Ocak Ayında en az 68 işçi iş cinayetlerinde öldü. Malesef işkolu olarak bu sayıları değerlendirdiğimizde, inşaat ve maden sektörleri en çok ölümlü iş kazalarının yaşandığı sektörler. Özelikle madenler çok sayıda ölüm getiriyor. İnşaat sektörü açısından da ele alındığında bu sektör ucuz iş gücünün kulanıldığı bir sektör olduğu için iş güvenliği ihlalleri sonucu iş cinayetleri yaşanıyor" dedi.
 
Zonguldak'ta düzenlenen Emeğe Saygı Mitingi'yle ilgili haber dosyasının, 7 sendikanın daha barajın altında kalmasıyla sonuçlanan Ocak Ayı İşkolu İstatistikleri'nin ve Türkiye'nin diğer emek gündemlerinin ele alındığı Emek Dünyası Programı her Cumartesi günü İMC TV'de yayınlanıyor.
 
Görüntülere ulaşmak için tıklayınız. 
 
Emekdünyası 
" /> 'İş cinayetlerinin tek sorumlusu patronlar değildir' - Volkan Çalı ile röportaj - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

'İş cinayetlerinin tek sorumlusu patronlar değildir' - Volkan Çalı ile röportaj

İMC TV Emek Dünyası Programı'na konuk olarak katılan Volkan Emre Çalı, iş cinayetlerinin tek sorumlusunun patronlar olmadığını söyleyerek, Bakanlık ve konuyla ilgili diğer kurumların da sorumlu olduğunu belirtti.

Emek Dünyası'nın 4 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilen programına katılan, İstanbul İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi üyesi ve makine mühendisi Volkan Emre Çalı, Antep'te Galvaniz Fabrikasında yaşanan ve 7 işçinin hayatına mal olan patlamayı değerlendirdi. Ocak ayı iş cinayetleri raporunu da açıklayan Çalı, İstanbul İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi'nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.