“Rukiye Şimşek'in katili Çalışma Bakanlığı’dır!”

Kadın Emeği Platformu, ev işçisi Rukiye Şimşek'in iş cinayetine kurban gitmesini protesto etti.

Kadınlar eylem için Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü önünde buluştu. “Ev işçisi Rukiye Şimşek'in ölümünden Çalışma Bakanlığı sorumlu! Ev işçilerine insana yakışır iş!” pankartını açarak, basın açıklaması gerçekleştirildi. Emekçi kadınlar eylemde “Sosyal haklarımızı istiyoruz!”, “Kiralık işçi bürosu = köle ticareti!”, “Rukiye Şimşek'in katili ÇSGB'dir!” dövizlerini taşıdılar.

Basın açıklaması öncesinde yapılan konuşmada Rukiye Şimşek’in Bostancı’da bir evde çalışırken 4. kattan düşerek yaşamını yitirdiği ifade edilirken yaşanan ölümlerin devletin kadın emeğine, ev işçilerine önem göstermemesinden kaynaklandığı vurgulandı.

Daha sonra platform adına açıklamayı Deniz Türkmenoğlu okudu. Türkmenoğlu, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı neredesiniz? Daha kaç ev işçisi camdan düşerek yaşamını yitirecek! Daha kaç iş cinayeti yaşanacak?” diyerek artan iş cinayetlerine dikkat çekti. AKP hükümetinin ev işçilerinin sorunlarını çözmek için hiçbir adım atmadığını söyleyen Türkmenoğlu, ev işçilerinin her an ölüm tehlikesi, meslek hastalığı, taciz ve tecavüz gibi risklerle karşı karşıya olduğunu belirterek tüm bunlardan devletin sorumlu olduğunu vurguladı.

Türkmenoğlu açıklamanın devamında şunları ifade etti: “Son zamanlarda sansasyonel haberler ile ev işçileri kurtuluyormuş gibi bir hava yaratılmaya çalışılıyor. Basında çıkan ‘bir gün bile çalışsa ev işçileri sigortalanacak’ yönlü haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Ev işçilerinin sigortalanmasını söylense de sosyal güvence olmadan ev işçilerinin sorunları çözülmeyecektir. Ayrıca yapılacağı söylenen düzenlemelerin tamamı teknik düzenlemelerdir. Ev işçilerinin mevcut yasal statüsüne hiçbir iyileştirme getirmemektedir. Ev hizmetlerini iş yasasına almadan ev işçilerinin talepleri karşılanamaz.”

Türkmenoğlu açıklamanın devamında ev işçilerinin taleplerini dile getirerek, ILO C189 sözleşmesinin imzalanmasını, göçmen ev işçilerinin güvenceye kavuşturulmasını ve Özel İstihdam Büroları'nın kapatılmasını istediklerini söyledi.

Eylem sırasında emekçi kadınlar “Ev işi iş, ev işçisi işçidir!”, “Köle değil ev işçisiyiz!”, “Rukiye Şimşek kavgamızda yaşıyor!” sloganlarını haykırdılar. Basın açıklamasının ardından bir ev işçisi bugün İstanbul Valiliği’ne giderek sendika için başvuru yapacaklarını duyurdu.