“Kadınız, Sendikalıyız, Şiddete İsyandayız!” Paneli

Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olan 25 Kasımda, Petrol-İş Genel Merkezi’nde bir panel düzenlendi. “Kadınız, Sendikalıyız, Şiddete İsyandayız!” şiarıyla düzenlenen panele Punto, Standart Profil, İsmaco direnişlerinden, THY grevinden, Eti, Novartis, Özkan Kundura, Trakya Birlik, Bayer İlaç fabrikalarından kadın işçiler ile UİD-DER Kadın Komitesi’nden işçiler katıldı.
 
Açılış konuşmasını yapan Deri-İş Sendikası’ndan Tülin Çelik, Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nün tarihini anlattı: “25 Kasım, 1960 Dominik Cumhuriyeti’nde, Trojillo Diktatörlüğü’ne karşı direniş sergileyen Mirabel Kardeşlerin, cezaevinde bulunan eşlerini ziyaret ettikten sonra tecavüz edilerek öldürülmelerinin tarihidir. Bu olayın ardından tüm dünyada kadına yönelik şiddete karşı kampanyalar düzenlenmiş, 1981 yılında da Kolombiya’nın başkenti Bogota’da toplanan 1. Latin Amerika Karayip Kadınlar Kongresi’nde Mirabel Kardeşlerin öldürüldüğü gün olan 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’ ilan etmiştir. Bu kararı benimseyen Birleşmiş Milletlerin 1999’daki kararı ile her yıl 25 Kasım tarihi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü olarak anılır.”
 
Çelik, Kadın İstihdamı Paketi ile kadın işgücünü güvenceli ve sendikalı işlerden çekerek evde çalışmaya, yarı zamanlı, kısmi süreli veya çağrıya bağlı çalıştırmaya dönüştürmek isteyen AKP hükümetini eleştirdi. Aile Bakanı’nın “kadını düşünüyoruz” yalanlarına karşılık, Türkiye’deki kadınların neler yaşadığına değindi. Bu senenin ilk on ayında erkekler tarafından168 kadının öldürdüğünü,148 kadına ve kız çocuğuna tecavüz edildiğini, 170 kadının yaralandığını, 123 kadına ve kız çocuğuna tacizde bulunulduğunu, her 5 kadından birinin şiddetin çeşitli türlerine maruz kaldığını açıkladı.
 
Çelik, kriz zamanlarında da ilk işten atılanların kadın işçiler olduğunu, daha düşük ücretlerde çalıştırıldıklarını, mobbinge (duygusal baskı), cinsel tacize, fiziksel şiddete maruz kaldıklarını anlattı, kadınların birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak konuşmasını bitirdi.
 
Açılış konuşmasının ardından, Kadın Koordinasyonu’nun hazırladığı 3 dakikalık video sunuldu. Panele, Mor Çatı gönülleri Gülsun Kanat Dinç ve Feride Yıldırım Güneri’nin şiddet konulu sunumları ile devam edildi. Şiddet türleri ve baş etme yollarını açıklayan Dinç ve Güneri, işçilerden gelen soruları cevapladılar. Kadın işçiler, genellikle Mor Çatı’nın şiddet gören kadınlara çare olup olamadığına, başvuru işlemlerinin ne şekilde yürüdüğüne dair sorular yönelttiler.
 
2. oturumda Tek Gıda-İş sendikasından Neslihan Taşoluk Nakkaş ve TÜMTİS’ten Göknur Marş, işyerinde fiziksel şiddet, mobbing ve cinsel tacize dair sunum yaptılar ve işçilerin sorularını yanıtladılar. 
 
Panelin Kadınlar Konuşuyor bölümünde, direnişte olan kadın işçiler şiddet konusundaki düşüncelerini aktardılar, deneyimlerini paylaştılar.
 
Panelde UİD-DER Kadın Komitesi adına bir konuşma yapıldı, kadına yönelen erkek şiddetinin erkeğin doğasından değil, kapitalizmin işleyişinden kaynaklandığı açıklandı. Konuşmanın ardından program sona erdi. İşçi kadınlar mücadele sloganlarıyla salondan ayrıldılar.