Camdan düşen hayaller!

Temizlik işçisi Rukiye Şimşek, hayalindeki evi bankadan kredi çekerek aldı... Evine taşınalı 1 yıl bile olmamıştı... 15 günde bir temizliğe gittiği evde cam silerken bir anda kayıp düşüverdi... Yarım kalan hayalleri bir de kredi borçları bırakarak göçüp gitti bu dünyadan...

Bostancı’da geçtiğimiz hafta temizlik yaptığı evin camından düşerek yaşamını yitiren bir kadın Rukiye Şimşek. 42 yaşında 2 çocuk annesi, ev işçisi kadının yaşamına mal olan kirli cam ise 2 yıldır 15 günde bir düzenli olarak sildiği salon camı. Rukiye Şimşek, 5 yıl önce ev işçisi olarak çalışmaya başlamış. Çalışmak istemesinin sebebi ise yıllardır kirada oturduğu Fındıklı Mahallesi’nde ev sahibi olma hayaliymiş. Eşi Bahri Şimşek bir markette satış elemanı olarak çalışırken, Rukiye’nin de para kazanmasıyla aile kredi çekmeye karar vermiş. Çektikleri krediyle de geçen sene bugün Fındıklı Mahallesi’nde bir ev satın alarak Rukiye’nin yıllarca kurduğu hayali gerçekleştirmişler. Yaptığı temizlikle para kazanan Rukiye, ev kredisine katkı sağlamak dışında kazandığı parayla sigorta girişini dahi yaptırmış. Fakat yalnızca 21 gününü ödeyebilmiş. Ev sahibi oluşunun birinci yılı dahi dolmadan, o evin sahibi olmak için para kazandığı işinde yaşamını yitiren Rukiye Şimşek’in ailesi, yaşam mücadelesine devam ediyor.  

‘Keşke o cam kirli kalsaydı’
Rukiye’nin 17 yaşındaki kızı Hatice, annesinin temizliğe gittiği evlere bazen kendisini de götürdüğünü belirterek, “Cam silmesinden hep korkardım. Kimi zaman uyarırdım kimi zaman da tutardım. Fakat annem çok dikkatliydi. Annemin düştüğü gün çok yağmur yapıyordu. Sanırım kaydı” derken oğlu Emre ise “Annemin yokluğu hayatımızda çok büyük bir eksiklik. Keşke o cam kirli kalsaydı” diyebiliyor sadece.
 
Rukiye Şimşek’in çocukları ve eşi şimdi bir yandan acılarını yaşarken, diğer yandan yoksulluk mücadelesi veriyor. Çocukların para kazanmak için okulu bile bırakmayı düşündüklerini söyleyen baba Bahri Şimşek, içinde bulundukları durumu şöyle anlatıyor:  “Benim gelirim belli, anca kendimizi geçindiririz. Ev kredisinin altına eşimden aldığım güçle girdim. Şimdi yaklaşık 200 bin lira borcumuz var. Eşimin yokluğunu hiçbir şey karşılayamaz. Acımız çok büyük fakat çocuklarım için güçlü olmak zorundayım. Çözüm yolu bulmaya çalışıyorum. Çocuklarım annelerinin acısını ömürleri boyunca yaşayacaklar. Fakat şu anki korkuları, evden çıkartılmak. Büyükşehir Belediyesi’yle ve Kaymakamlık’la görüştüm. Bana akıl vermelerini istedim fakat bir çözüm yolu sunulmadı.”

‘Ev sahibinden şikâyetçiyim’
Rukiye’nin temizlik yaparken yaşamını yitirdiği evin sahibi İngilizce öğretmeni Merve K.’den şikâyetçi olacağını söyleyen eşi Bahri Şimşek, “Ev sahibinden aslında şikâyetçi olmayacaktım. Çünkü biliyorum o da istemezdi Rukiye’nin hayatını kaybetmesini. Fakat bizi acımızla başbaşa bıraktı. Eşim yerde yatmış üzeri gazete kağıtlarıyla kapanmış haldeyken orada bile değildi. Aşağı dahi inmemesi, cenazede yanımızda olmaması bizi üzdü. Rukiye onun 2 yıllık yardımcısıydı. Şikâyetçi olmaya karar verdim. Davanın sonucu ne olursa olsun, bana milyonlar verseler de ne fark eder, çocuklarım öksüz kaldı. Ama hukuk mücadelesi vereceğim” diyor. 

Yaklaşık 360 işçi yükseklik kurbanı
“Ev işçisiyiz toz bezi değil” sloganıyla ev işçilerinin sorunlarını ve taleplerini dile getiren EVİD-SEN’den alınan bilgiye göre 2011’de Türkiye’de en az 51 ev işçisi kadın çalışırken öldü. 400’den fazla ev işçisi kadın taciz ve tecavüze uğradı. 3 bin ev işçisi kadın ise iş kazası geçirdi. İnşaat İşçileri Sendikası’ndan alınan bilgiye göre de geçtiğimiz yıl 600’e yakın inşaat işçisi çalışma sırasında yaşamını yitirdi. Bu ölümlerden yüzde 60’ı yüksekten düşme şeklinde meydana geldi.