Adalet Arayan İşçi Aileleri: 28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilsin!

Adalet Arayan İşçi Aileleri, 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi talebiyle Taksim’deki Tünel’den Galatasaray Lisesi önüne yürüdü ve burada basın açıklaması yaptı. Eyleme yönelik polis ablukası ve baskıları dikkat çekti.

Saat 19.15’te başlayan yürüyüşte “28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilsin!” pankartı ve iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. Yürüyüş boyunca “İş kazası değil cinayet!”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz!”, “Kader değil cinayet!”, “Soma’yı/Ermenek’i unutma unutturma!” sloganları atıldı.

Galatasaray Meydanı’na gelindiğinde bir konuşma yapan Hakkı Güleç, sadece resmi rakamlara göre Türkiye’de her gün 8 ile 10 işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Güleç, devletin iş cinayetleri karşısında hiçbir adım atmamasına, polisin kendilerine eylemde mikrofon kullanmama gibi dayatmalarda bulunmasına ve milletvekillerinin iş cinayetlerine duyarsızlığına tepki gösterdi. 2017 İş Cinayetleri Almanağı’nı tanıtan Güleç, artık bu kitabı yazmak istemediklerini söyledi. Güleç, isim vermeden Kani Beko’nun milletvekili adayı olmasına ve işçi sınıfının yanında durmamasına da değindi.

“İş cinayetleri ve meslek hastalıkları önlenebilir”
1 Mayıs 2012’de iş cinayetinde yaşamını yitiren Selin Erdem’in kardeşi Sema Erdem tarafından okunan basın açıklamasında “iş kazaları”, iş cinayetleri ve meslek hastalıklarının “yüzde 100’ünün öngörülebilir ve önlenebilir” olduğuna dikkat çekildi. Bu gerçeğe dikkat çekmeye, sermaye ile devlet dahil tüm sorumlu kurumlara bu doğrultuda baskı yapmaya çalıştıkları ifade edilen açıklamada, 28 Nisan’ın kimi ülkelerde olduğu gibi İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi istendi.

“Her 15 saniyede bir işçi ölüyor”
Açıklamanın devamında iş cinayetlerine, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün şu verileriyle dikkat çekildi: “Her yıl yaklaşık 2,5 milyon kadın ve erkek çalışırken ölüyor. Çalışanlar her yıl yaklaşık 337 milyon ‘iş kazası’na maruz kalıyorlar. Her yıl yaklaşık 160 milyon kere çalışma nedenli hastalıklara yakalanıyorlar. İşyerlerinde kullanılan toksik maddeler her yıl 440.000 işçiyi öldürüyor. Sadece asbest kullanımına bağlı yılda 100.000 işçi hayatını kaybediyor. Her gün 6.300 işçi çalışırken ölüyor! Her 15 saniyede bir işçi çalışırken hayatını kaybediyor! Her 1 saniyede 160 işçi ‘iş kazası’ geçiriyor!”

Türkiye’de 2012’de en az 878, 2013’te en az bin 235, 2014’te en az bin 886, 2015’te en az bin 703, 2016’da en az bin 924, 2017’de en az bin 947 işçinin iş cinayetine kurban gittiği aktarılan açıklama 6 Mayıs Pazar günü 72.’si gerçekleştirilecek Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne katılma çağrısıyla sona erdi.

Eyleme polis ablukası ve dayatmalar
İstiklal Caddesi’nin başındaki Fransa Konsolosluğu önünden başlaması düşünülen yürüyüş, polisin saatler öncesinde ailelere yapmaya başladığı dayatmalar yüzünden Tünel’de başlatıldı. Polis, Galatasaray Meydanı’nda da eylemin yapıldığı alanı demir bariyerlerle çevirerek yalıttı, eylemi izlemek isteyenleri de “yasak” diyerek alandan uzaklaştırdı. Galatasaray Lisesi önüne de onlarca çevik kuvvet, sivil polis, gözaltı aracı ve TOMA yığıldı.