Soma Katliamı'nın 51. ayında ailelerden 'Vazgeçmeyeceğiz' açıklaması

Soma Katliamı’nda yaşamını yitiren madencilerin aileleri, yaptıkları açıklamada, “Soma Davası için verilen kararı kabul etmiyor, adalet aramaktan vazgeçmiyoruz” dedi.

301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı’nın 51. ayında madenci ailelerinin çağrısı üzerine Soma’daki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı.

Madenci aileleri adına konuşma yapan Gülsüm Çolak, “13 Mayıs mahşerinden beri her ayın 13’ü olduğu gibi bugün de buradayız. Bizler 13 Mayıs’ta sadece evlatlarımızı kaybetmekle kalmayıp bu ülkenin adaletini de kaybettiğini gördük. Gördük ki adalet adalet binalarında sağlanmıyor. Bizler de adalet arayışımıza sokakta devam ediyoruz. Susmuyoruz, unutmuyor ve unutturmuyoruz!” dedi.

Gülsüm Çolak, 11 Temmuz 2018’deki Soma davasının karar duruşmasına ilişkin ise şunları söyledi: “Geçtiğimiz ay Akhisar Ceza Mahkemesinde suçlulara ödül niteliğinde verilen cezalara şahit olduk. 18 ila 22 yıl arasında değişen cezalar kaybettiğimiz canlarımızı düşündüğümüzde her bir can için 26 gün ediyor. İnsan öldürmenin bu kadar ucuz olduğu ülkemizde, bu kararı kabul etmek demek yeni Somalara kapı açmak demektir. Verilen bu kararı kabul etmek demek bizim gibi nice ananın, eşin, çocukların gözyaşının nedeni olmak, binlerce işçinin çalınan hayatına sessiz kalmak demektir. Soma davası için verilen kararı kabul etmiyor, adalet aramaktan vazgeçmiyoruz!”

İş cinayetlerinin her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Gülsüm Çolak, “Türkiye’de 2018 yılının ilk yedi ayında en az 1103 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bizler bu zulme göz yumdukça, Soma davası kararı gibi kararlar alındıkça, suçlular yargılanmadıkça her iş yeri cinayet mahaline dönecektir. Buna sessiz kalmak suça ortak olmak demektir. Bugün sokakta adalet talebi ise işçi katillerine emek düşmanlarına karşı birer bayraktır. Bizler bu bayrağı yükseltecek,bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Adalet arayışlarının bitmediğini dile getiren Çolak, “Soma davası biz bitti demeden bitmeyecek. İş güvenliği önlemlerinin alındığı, işçilerinin canının, çıkarılan kömürden daha değerli olduğu bir düzen kurulana dek bizler adaleti haykırmaya devam edeceğiz. Adaleti yerin altından kömürü çıkarır gibi yeryüzüne bizler çıkaracağız. Emeğin ve adaletin ülkesini bizler kuracağız!” dedi.

Madenci aileleri açıklama sonrası Madenci Anıtı’na karanfil bıraktı.

Evrensel